Duyurular

Siz ve Çocuğunuz Okula Başlıyorsunuz

Siz ve Çocuğunuz Okula Başlıyorsunuz

Çocuğunuzu okulumuza getirmeye karar verdiniz. Eğer daha önce bir okul deneyiminiz yoksa önemli bir İLK' le karşı karşıyasınız demektir. Bu en anlamlı ve önemli İLK deneyiminizde bizler sizinleyiz ve en az sizin kadar heyecanlıyız. Sizi ve çocuğunuzu MERAK ediyoruz.

Bir çocuğun okula hazırlanması doğumuyla başlar dersek inanır mısınız? Çocuklar neredeyse doğduktan kısa bir süre sonra küçük küçük bağımsızlık çabaları göstermeye başlarlar. Emekleme, yürüme derken arkasına bakmadan uzaklaşma! Çocukları kendimize belli bir yetişkine, belli bir ortama bağımlı yapan biz anne babalarız kuşkusuz. Çocuğun o bizden uzaklaşma, farklı ortamlara ve farklı insanlara yönelme davranışını ne oranda destekleyip fırsat vermişsek, çocuğumuz o oranda yeni ortama uyum sağlamaya hazırdır. Böylece şu andan itibaren çocuğunuzun evden ve alıştığı anne babalarından ayrılma zamanı geldiğine göre haydi bunun için ne yapılması gerektiğine şöyle bir göz gezdirelim:

Okula başlayacağı günden önce çocuğunuzla birlikte okulu gezin ve fiziksel ortamı tanımaya çalışın.

Okula başlamadan bir süre önce okul ve okuldaki yaşantılarla ilgili sohbet edin. (Konuşmalarınız sürekli eğlenceyle dolu anların abartısıyla dolu olmasın, kurallar ve kendine yetme ile ilgili kaygılar da taşımasın. BİRLİKTE NELER YAŞANACAĞINI MERAK ETTİĞİNİZ GÜVENLİ, SICAK BİR ORTAMI tanımlamanız yeterli olacaktır.) Okula götüreceğiniz eşya ve belgeleri birlikte hazırlayın.

Okuldaki diğer çocuklarında aynen kendisi gibi anne ve babalarından uzakta zaman geçireceğini vurgulayın.

Okula ilk başladığı günlerde çocuğunuzla birlikte bir süre okulda kalın.

Okuldan ayrılırken oluşabilecek veda sahnelerindeki gözyaşı ya da tutturmaları çok önemsemeyin. Siz gözünüz yaşarmadan ya da varsa endişe ve acı duygularınızı bastırarak ondan ayrılabilirseniz, çocuğunuzun bu AYRILIKLA daha kolay baş edebileceğini göreceksiniz.

Sabahları kimden daha kolay ayrılıyorsa ilk günler onun bırakmasını sağlayın.

Gün içinde okuldakilerle çocuğunuzun yaşadıkları ile ilgili telefonla haberleşin. (Tarafımızdan gerektikçe aranarak bilgilendirileceksiniz.) Çocuğun yanında yaptığınız konuşmalarda varsa sizin kaygılarınız ya da çocuğun yaşadığı sıkıntılar DİLE GETİRİLMEMELİDİR. (Güçlü olduğu, sorunların gelebildiği vurgulanan çocuk bunu bir süre sonra içselleştirecektir.)

İlk günlerde çocuğunuzu okuldan bir süre erken alın. Alacağınız saati önceden kendisine bildirin. (Öğretmenler sizin geleceğiniz saati onunla konuşarak paralellik sağlarlar.)

Akşam eve dönerken, ondan ayrı olduğunuz süre içinde çocuğun AKLININ KALABİLECEĞİ uğraşlarınızdan söz etmeyin.

Akşam evdeki sohbetleriniz okuldaki hoş anılar üzerinde olsun. Geceden başlayan ertesi gün için PAZARLIKLARA girişmeyin. Okula gitmesi ile ilgili KARARLI olduğunuzu belli edin. Bir süre yaşayabileceğiniz huzursuzlukların GEÇİCİ olduğunu unutmayın.

Çocuğunuzla ilgili her türlü İZLENİM ve GELİŞMEYİ SİZİN aklınıza TAKILABİLECEK her çeşit soruyu hiç ERTELEMEDEN okul yönetimi ve eğitimcilerle paylaşın. Bize güvenin, kararlı olun ve bizimle işbirliği yapın.

GÖRECEKSİNİZ ;

Çocuğunuz başlangıçta doğal olan uyum sıkıntıları yaşasa da bir süre sonra ondaki GELİŞME, DEĞİŞME ve MUTLULUĞU hissettiğinizde, hafta sonları " Okuluma gitmek istiyorum " diye ısrar ettiğinde ya da akşamları eve dönmek istemediğinde, ne kadar DOĞRU bir karar verdiğinizi bir kez daha gururla fark edeceksiniz.

Lütfen bu duyguyu en kısa zamanda bizimle paylaşın...

Birlikte geçireceğimiz SAĞLIKLI, COŞKULU ve ANLAMLI YAŞANTILARA doğru SEVGİLERİMZLE...

Ceviz Çocuk Eğitmenleri